+36 70 123 4567 / kapcsolat@webaruhazcime.hu

Dietetikus

Nem rendelhető
21 000 Ft
16 535 Ft +áfa
21 000 Ft
16 535 Ft +áfa
×
21 000 Ft
16 535 Ft +áfa
1

Dietetikus, dietetika - Dietetikai tanácsadás szakértőtől

Mi pontosan dietetika?

A dietetika a táplálkozás és az étrend tudatos alakítására fókuszál, különös figyelmet fordítva a különböző betegségek megelőzésére és kezelésére. Sok betegségnél - például a 2-es típusú cukorbetegség és a inzulinrezisztencia esetén - az egyénre szabott étrend kialakítása elengedhetetlen, de az egészséges és helyes táplálkozás kialakítása segíthet a gyulladásos bélbetegségek kezelésében is. A prevenciós célú diéta segíthet a magas vérnyomás, elhízás, és a pajzsmirigy problémák megelőzésében.  

Miben tud segíteni a dietetikus?

A dietetikus alapvetőena táplálkozással kapcsolatos kérdések tisztázásában, az ezzel kapcsolatos problémák megoldásában, és személyre szabott étrend kialakításában tud segítséget nyújtani. A dietetikai tanácsadás része a táplálkozási anamnézis felvétele és étrendi napló vezetése, így a szakember pontos képet kap a páciens étkezési szokásairól. A tanácsadás során összeállítja táplálkozási tervet, figyelembe véve a testösszetételt, az étkezési szokásokat, a meglévő tüneteket, és a esetleges betegségekre való hajlamot is.

terápiás diétával kapcsolatos tanácsadás segíthet a krónikus zavarok kezelésében, és a testsúly megfelelő kialakításában. A szakember életmódváltás tervezése, megvalósítása során is segít, hogy megfelelő étkezési szokásokat alakítsunk ki, és, hogy hosszú távon is egészségesebb életet élhessünk.

Dietetikus

Mikor érdemes dietetikust felkeresni?

Számos olyan eset lehet, amikor érdemes dietetikust felkeresnünk. Ilyen lehet, ha emésztési problémákkal, krónikus betegségekkel vagy fáradtsággal küzdünk a hétköznapokban, de persze akkor is fogyni, hízni vagy izomtömeget szeretnénk növelni. A dietetikus segít a megfelelő étrend kialakításában, amely figyelembe veszi a páciensek étkezési szokásait és szükségleteit. Nézzünk meg néhány példát, amikor a dietetikusok segítségünkre lehetnek.

Tanácsadás túlsúly vagy elhízás esetén

Az elhízás nemcsak esztétikai, hanem komoly egészségügyi probléma is, amely növeli a szív-és érrendszeri betegségek és a cukorbetegség kockázatát. A megfelelő dietetikai tanácsadás segít megérteni a háttérben megbújó okokat, és konkrét lépéseket ajánl az életmódváltáshoz. A páciens egyénre szabott étrendet kap és javaslatot arra, hogy milyen változtatásokat hajtson végre a mindennapokban.

Testsúly optimalizálás

Testsúly optimalizálás célja a testtömeg egészséges és fenntartható szinten tartása. Az optimális testsúly elérése érdekében fontos, hogy figyelembe vegyük az életmód, az étkezési szokások mellett a a genetikai tényezőket is. A megfelelő táplálkozás rendszeres testmozgással kiegészítve sok esetben elég ahhoz, hogy elérjük és megőrizzük a kívánt testsúlyt.

A testsúly optimalizálás során érdemes figyelni a tápanyagok arányára, különösen a fehérjék, zsírok és szénhidrátok megfelelő bevitelére. A kalóriadeficit vagy a kalóriatöbblet elkerülése érdekében fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy szervezetünknek pontosan mire van szüksége. Az előbb említetteken túl természetesen a stresszre és az alvásra szintén oda kell figyelnünk, hisz ezek jelentős hatással (pozitív vagy negatív irányban egyaránt) lehetnek a testsúlyunkra.

Izomtömeg növelés, testsúly-gyarapítás

Az izomtömeg növelés és a testsúly-gyarapítás célja, hogy egészséges módon növeljük a testsúlyunkat, úgy, hogy tulajdonképpen  testünk izomtömegét növeljük. Ehhez elengedhetetlen a megfelelő, fehérjékben, szénhidrátokban és megfelelő zsírokban gazdag táplálék bevitele. A fehérjék segítik az izomnövekedést, míg a szénhidrátok biztosítják az energiaszint fenntartását az edzések során.

A rendszeres erőnléti edzés (például ilyen lehet a súlyzós, edzőtermi edzés is) szintén kulcsszerepet játszik az izomtömeg növelésében. Az edzések során fokozatosságra kell törekednünk, hogy a test alkalmazkodni tudjon a megterheléshez és sérülések nélküli, folyamatos fejlődést érhessünk el. Az elegendő pihenés is fontos, hisz az izmok regenerálódása és növekedése az edzések közötti időszakban történik.

Az izomtömeg növelés és a testsúly-gyarapítás tehát egy komplex folyamat, amely a helyes étkezés és a megfelelő edzés kombinációja.

Táplálékallergiák és intoleranciák

Modern társadalmunkban a táplálékallergiák és intoleranciák egyre gyakoribb problémák, melyek életkortól függetlenül sok embert érintenek. A táplálékallergia immunválasz, amely akkor lép fel, amikor a szervezet tévesen azonosít egy bizonyos ételt ártalmasnak, ami súlyos reakciókat, például kiütéseket, légzési nehézségeket vagy akár anafilaxiát okozhat. Ezzel szemben a táplálékintolerancia nem immunológiai reakció, hanem az emésztőrendszer nem megfelelő működéséből adódik, gyakran kellemetlen tüneteket, puffadást, hasi fájdalmakat vagy hasmenést okoz.

A leggyakoribb allergén ételek közé tartozik a tej, a tojás, a földimogyoró, a szója, a búza, a hal és a diófélék. A táplálékintoleranciák esetében a laktóz- és gluténérzékenység a legismertebb, amelyek jelentős életminőség-romlást idézhetnek elő. A megfelelő diagnózis és az étrend módosítása elengedhetetlen. 

Szénhidrát anyagcserezavar

Szénhidrát anyagcserezavar olyan állapot, amikor a szervezet nem képes megfelelően feldolgozni a szénhidrátokat, ami különböző egészségügyi problémákhoz vezethet. Ez a zavar leggyakrabban a cukorbetegség formájában jelentkezik, ahol a vércukorszint szabályozása sérül. A szénhidrát anyagcserezavar tünetei közé tartozik a fáradtság, a fokozott szomjúság és a gyakori vizelés, amelyek a túl magas vércukorszint következményei. A gondosan kialakított étrend és életmód kulcsszerepet játszik a szénhidrát anyagcserezavar kezelésében. Fontos figyelnünk a szénhidrátbevitelre, és olyan ételeket válasszunk, melyeknek alacsony glikémiás indexe. Ezen kívül a rendszeres testmozgás is segíthet a vércukorszint stabilizálásában. 

Emésztőrendszeri panaszok és betegségek

Az emésztőrendszeri panaszok széles spektrumot ölelnek fel, a kisebb kellemetlenségektől kezdve a komolyabb betegségekig. Gyakori tünetek közé tartozik a gyomorfájás, a hasmenés és a székrekedés, amelyek hátterében számos ok állhat, például helytelen táplálkozás vagy stressz. A gyomorfekély és a gyomorégés is gyakori emésztőrendszeri problémák, amelyek jelentős életminőségbeli romlást okozhatnak.

A gyulladásos bélbetegségek (ilyen lehet például a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa is) szintén súlyos emésztőrendszeri zavarok, amelyek hosszan tartó kezelést igényelnek. Ezek a betegségek nemcsak fizikai, hanem pszichés terhet is jelentenek a betegek számára. Az emésztőrendszeri panaszok és betegségek kezelése általában dietetikai változtatásokkal (melyet kiegészíthet gyógyszeres terápia és orvosi felügyelet) történik, hogy a betegek újra egészségesek legyenek és visszanyerhessék komfortérzetüket.

Mi történik egy dietetikai tanácsadás során?

Egy dietetikai tanácsadás során segítünk egy egyénre szabott étrend összeállításában és megfelelő étkezési szokás meghatározásában. A tanácsadás első lépése, hogy megismerjük páciensünk életmódjátszokásait, esetleg a meglévő tüneteket,betegségre való hajlamot,majd az egyéni céloknak megfelelően alakítjuk ki az étrendet és javaslatot teszünk a már meglévő a étkezési szokások optimalizálására vagy megváltoztatására.

Mi a táplálkozási napló?

A táplálkozási napló rendkívül hasznos eszköz, amely támogatja a helyes étrend kialakítását és az életmódbeli szokások tudatosabb követését. Gyakran előfordul velünk, hogy nem követjük, mit, mikor és mennyit eszünk, ezért a napló rendszeres vezetése segíthet a tudatosabb ételválasztásban és abban is, hogy az étkezési szokásaink átláthatóbbak legyenek.

Különösen fontos szerepe lehet akkor, ha egészségügyi probléma vagy valamilyen kóros állapot miatt szeretnénk változtatni étrendünkön. Ilyen esetekben a táplálkozási napló a terápiás folyamat szerves része lehet, segítve az egészséges szokások kialakítását és a szükséges étrendi változtatások nyomon követésében nyújt segítséget.

Milyen a személyre szabott dietetikai konzultáció?

A személyre szabott dietetikai konzultáció során a dietetikus alaposan megismeri a páciens életmódját és egyéni céljait. Anamnézist készít, amely figyelembe veszi a páciens jelenlegi egészségi állapotát, az étkezési szokásait és az esetleges allergiákat is, majd terápiát javasol. A konzultáció során a dietetikus nemcsak az ételek kiválasztásában segít, hanem a helyes étkezési szokások kialakítására is hangsúlyt fektet.

A terápia során a dietetikus figyelembe veszi a páciens visszajelzéseit is, így az étrend szükség szerint tovább finomítható, hogy a lehető legjobb eredményt érhessük el. A személyre szabott megközelítés biztosítja, hogy a páciens aktívan rész vegyen a folyamatban, motivált marad, a rendszeres ellenőrzések és a dietetikus folyamatos támogatása pedig elősegíti a tartós fejlődést, és hozzájárul a hosszú távú eredmények eléréséhez. 

Legyen Önnek is saját dietetikusa!

A mai rohanó, sokszor stresszel teli világunkban az egészséges táplálkozás alapvető fontosságú, és egy jól összeállított, személyre szabott (diétás) étrend egészséges életmódunk kialakításának egyik kulcseleme lehet. A dietetikus abban segít, hogy megértsük saját táplálkozási igényeinket, és olyan étrendet alakítsunk ki, amely nemcsak az egészségi állapotunkhoz, hanem céljainkhoz is tökéletesen illeszkedik. A dietetikus segítségével nemcsak az ételek tápértékét ismerhetjük meg, de hasznos útmutatást kapunk, legyen szó fogyásról, izomnövelésről, vagy akár speciális diétákról.